Home // Books // The 2016 Hugo Award Winners
Hugo Awards

The 2016 Hugo Award Winners

There are two biggies when it comes to science fiction writing awards.  The Nebula and Hugo awards.  The Nebula award is handed out by actual science fiction writers (think Academy awards).  The Hugos are handed out by representative fans at Worldcon (think People’s Choice award).  This weekend that happened at MidAmeriCon II, the 74th World Science Fiction Convention.

That being said, historically there have been many hits and misses with each award, but I place much more credence in the Nebula awards, while taking the Hugo awards with a large grain of salt, especially since the whole Sad Puppies fiasco has invaded the voting.  The Hugo awards often amount to a popularity contest.

I was rooting for Seveneves . . . but my opinion aside, below are the winners of the 2016 Hugo Awards and the 1941 Retro Hugos.

BEST NOVEL (3695 ballots)

  • The Fifth Season by N.K. Jemisin (Orbit)
  • Ancillary Mercy by Ann Leckie (Orbit)
  • The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass by Jim Butcher (Roc)
  • Seveneves: A Novel by Neal Stephenson (William Morrow)
  • Uprooted by Naomi Novik (Del Rey)

BEST NOVELLA (2416 ballots)

  • Binti by Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • The Builders by Daniel Polansky (Tor.com)
  • Penric’s Demon by Lois McMaster Bujold (Spectrum)
  • Perfect State by Brandon Sanderson (Dragonsteel Entertainment)
  • Slow Bullets by Alastair Reynolds (Tachyon)

BEST NOVELETTE (1975 ballots)

  • “Folding Beijing” by Hao Jingfang, Ken Liu (Uncanny Magazine, Jan‐Feb 2015)
  • “And You Shall Know Her by the Trail of Dead” by Brooke Bolander (Lightspeed, Feb 2015)
  • “Flashpoint: Titan” by CHEAH Kai Wai (There Will Be War Volume X, Castalia House)
  • “Obits” by Stephen King (The Bazaar of Bad Dreams, Scribner)
  • “What Price Humanity?” by David VanDyke (There Will Be War Volume X, Castalia House)

BEST SHORT STORY (2451 ballots)

  • “Cat Pictures Please” by Naomi Kritzer (Clarkesworld, January 2015)
  • “Asymmetrical Warfare” by S. Algernon (Nature, Mar 2015)
  • “If You Were an Award, My Love” by Juan Tabo and Harris (voxday.blogspot.com, Jun 2015)
  • “Seven Kill Tiger” by Charles Shao (There Will Be WarVolume X, Castalia House)
  • Space Raptor Butt Invasion by Chuck Tingle (Amazon Digital Services)

BEST RELATED WORK (2080 ballots)

  • No Award
  • Between Light and Shadow: An Exploration of the Fiction of Gene Wolfe, 1951 to 1986 by Marc Aramini (Castalia House)
  • “The First Draft of My Appendix N Book” by Jeffro Johnson (wordpress.com)
  • “Safe Space as Rape Room” by Daniel Eness (castcom)
  • SJWs Always Lie: Taking Down the Thought Police by Vox Day (Castalia House)
  • “The Story of Moira Greyland” by Moira Greyland (com)

BEST GRAPHIC STORY (1838 ballots)

  • The Sandman: Overture written by Neil Gaiman, art by J.H. Williams III (Vertigo)
  • The Divine written by Boaz Lavie, art by Asaf Hanuka and Tomer Hanuka (First Second)
  • Erin Dies Alone written by Grey Carter, art by Cory Rydell (dynet)
  • Full Frontal Nerdity by Aaron Williams (nodwick.com)
  • Invisible Republic Vol 1 written by Corinna Bechko and Gabriel Hardman, art by Gabriel Hardman (Image Comics)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM) (2904 ballots)

  • The Martian screenplay by Drew Goddard, directed by Ridley Scott (Scott Free Productions; Kinberg Genre; TSG Entertainment; 20th Century Fox)
  • Avengers: Age of Ultron written and directed by Joss Whedon (Marvel Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Ex Machina written and directed by Alex Garland (Film4; DNA Films; Universal Pictures)
  • Mad Max: Fury Road written by George Miller, Brendan McCarthy, and Nico Lathouris, directed by George Miller (Village Roadshow Pictures; Kennedy Miller Mitchell; RatPac‐ Dune Entertainment; Warner Bros. Pictures)
  • Star Wars: The Force Awakens written by Lawrence Kasdan, J. Abrams, and Michael Arndt, directed by J.J. Abrams (Lucasfilm Ltd.; Bad Robot Productions; Walt Disney Studios Motion Pictures)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM) (2219 ballots)

  • Jessica Jones: “AKA Smile” written by Scott Reynolds, Melissa Rosenberg, and Jamie King, directed by Michael Rymer (Marvel Television; ABC Studios; Tall Girls Productions; Netflix)
  • Doctor Who: “Heaven Sent” written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Television)
  • Grimm: “Headache” written by Jim Kouf and David Greenwalt, directed by Jim Kouf (Universal Television; GK Productions; Hazy Mills Productions; Open 4 Business Productions; NBCUniversal Television Distribution)
  • My Little Pony: Friendship Is Magic: “The Cutie Map” Parts 1 and 2 written by Scott Sonneborn, A. Larson, and Meghan McCarthy, directed by Jayson Thiessen and Jim Miller (DHX Media/Vancouver; Hasbro Studios)
  • Supernatural: “Just My Imagination” written by Jenny Klein, directed by Richard Speight (Kripke Enterprises; Wonderland Sound and Vision; Warner Bros. Television)

BEST EDITOR ‐ SHORT FORM (1891 ballots)

  • Ellen Datlow
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Jerry Pournelle
  • Sheila Williams

BEST EDITOR ‐ LONG FORM (1764 ballots)

  • Sheila E. Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Jim Minz
  • Toni Weisskopf
  • Vox Day

BEST PROFESSIONAL ARTIST (1481 ballots)

  • Abigail Larson
  • Lars Braad Andersen
  • Larry Elmore
  • Michal Karcz
  • Larry Rostant

BEST SEMIPROZINE (1457 ballots)

  • Uncanny Magazine edited by Edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, and Erika Ensign & Steven Schapansky
  • Beneath Ceaseless Skies edited by Scott Andrews, Nicole Lavigne, and Kate Marshall
  • Daily Science Fiction edited by Michele‐Lee Barasso and Jonathan Laden
  • Sci Phi Journal edited by Jason Rennie
  • Strange Horizons edited by Catherine Krahe, Julia Rios, J. Odasso, Vanessa Rose Phin, Maureen Kincaid Speller, and the Strange Horizons staff

BEST FANZINE (1455 ballots)

  • “File 770” edited by Mike Glyer
  • “Castalia House Blog” edited by Jeffro Johnson
  • “Lady Business” edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
  • “Superversive SF” edited by Jason Rennie
  • “Tangent Online” edited by Dave Truesdale

BEST FANCAST (1267 ballots)

  • No Award
  • 8‐4 Play, Mark MacDonald, John Ricciardi, Hiroko Minamoto, and Justin Epperson
  • Cane and Rinse, Cane and Rinse
  • HelloGreedo, HelloGreedo
  • The Rageaholic, RazörFist
  • Tales to Terrify, Stephen Kilpatrick

BEST FAN WRITER (1568 ballots)

  • Mike Glyer
  • Douglas Ernst
  • Morgan Holmes
  • Jeffro Johnson
  • Shamus Young

BEST FAN ARTIST (1073 ballots)

  • Steve Stiles
  • Matthew Callahan
  • disse86
  • Kukuruyo
  • Christian Quinot

JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER (1922 ballots)

  • Andy Weir *
  • Pierce Brown *
  • Sebastien de Castell *
  • Brian Niemeier
  • Alyssa Wong *

* Finalists in their 2nd year of eligibility.

FOREST J. ACKERMAN AWARD

  • Joe Siclari & Evie Stern

1941 Retro Hugo Award Finalists

481 valid nominating ballots (475 electronic and 6 paper) were received and counted from the members of Sasquan, MidAmeriCon II, and Worldcon 75.

BEST NOVEL (352 ballots)

  • Slan by A.E. Van Vogt (Astounding Science-Fiction, Dec 1940)
  • Kallocain by Karin Boye (Bonnier)
  • Gray Lensman by E. “Doc” Smith (Astounding Science-Fiction, Jan 1940)
  • The Ill-Made Knight by T.H. White (Collins)
  • The Reign of Wizardry by Jack Williamson (Unknown, Mar 1940)

BEST NOVELLA (318 ballots)

  • “If This Goes On…” by Robert A. Heinlein (Astounding Science-Fiction, Feb 1940)
  • “The Mathematics of Magic” by L. Sprague de Camp and Fletcher Pratt (Unknown, Aug 1940)
  • “The Roaring Trumpet” by L. Sprague de Camp and Fletcher Pratt (Unknown, May 1940)
  • “Coventry” by Robert A. Heinlein (Astounding Science-Fiction, July 1940)
  • “Magic, Inc.” by Robert A. Heinlein (Unknown, Sept 1940)

BEST NOVELETTE (310 ballots)

  • “The Roads Must Roll” by Robert A. Heinlein (Astounding Science-Fiction, June 1940)
  • “Farewell to the Master” by Harry Bates (Astounding Science-Fiction, Oct 1940)
  • “Blowups Happen” by Robert A. Heinlein (Astounding Science-Fiction, Sept 1940)
  • “It!” by Theodore Sturgeon (Unknown, Aug 1940)
  • “Vault of the Beast”, A.E. Van Vogt (Astounding Science-Fiction 8/40)

BEST SHORT STORY (324 ballots)

  • “Strange Playfellow” (a.k.a. “Robbie”) by Isaac Asimov (Super Science Stories, Sept 1940)
  • “Tlön, Uqbar, Orbis Tertius” by Jorge Luis Borges (Sur, 1940)
  • “Martian Quest” by Leigh Brackett (Astounding Science-Fiction, Feb 1940)
  • “The Stellar Legion” by Leigh Brackett (Planet Stories, Winter 1940)
  • “Requiem” by Robert A. Heinlein (Astounding Science-Fiction, Jan 1940)

BEST GRAPHIC STORY (92 ballots)

  • Batman #1 (Detective Comics, Spring 1940)
  • Captain Marvel: “Introducing Captain Marvel” by Bill Parker and C. C. Beck (Whiz Comics #2, Feb 1940)
  • Flash Gordon: “The Ice Kingdom of Mongo” by Alex Raymond and Don Moore (King Features Syndicate, Apr 1940)
  • The Spectre: “The Spectre”/”The Spectre Strikes! ” by Jerry Siegel and Bernard Baily (More Fun Comics #52/53, Feb/Mar 1940)
  • The Origin of the Spirit by Will Eisner (Register and Tribune Syndicate, June 1940)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM) (250 ballots)

  • Fantasia written by Joe Grant and Dick Huemer, directed by Samuel Armstrong et al. (Walt Disney Productions, RKO Radio Pictures)
  • Cyclops written by Tom Kilpatrick, directed by Ernest B. Schoedsack (Paramount Pictures)
  • Flash Gordon Conquers the Universe written by George H. Plympton, Basil Dickey, and Barry Shipman, directed by Ford Beebe and Ray Taylor (Universal Pictures)
  • One Million B.C. written by Mickell Novack, George Baker, and Joseph Frickert, directed by Hal Roach and Hal Roach, Jr. (United Artists)
  • The Thief of Bagdad written by Lajos Bíró and Miles Malleson, directed by Michael Powell, Ludwig Berger, and Tim Whelan (London Films, United Artists)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM) (123 ballots)

  • Pinocchio written by Ted Sears et al., directed by Ben Sharpsteen and Hamilton Luske (Walt Disney Productions, RKO Radio Pictures)
  • Merrie Melodies: “A Wild Hare” written by Rich Hogan, directed by Tex Avery (Warner Bros.)
  • The Adventures of Superman: “The Baby from Krypton”written by George Ludlam, produced by Frank Chase (WOR)
  • The Invisible Man Returns written by Joe May, Kurt Siodmak, and Lester Cole, directed by Joe May (Universal Pictures)
  • Looney Tunes: “You Ought to Be in Pictures” written by Jack Miller, directed by Friz Freleng (Warner Bros.)

BEST EDITOR – SHORT FORM (183 ballots)

  • John W. Campbell
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • Frederik Pohl
  • Mort Weisinger

BEST PROFESSIONAL ARTIST (117 ballots)

  • Virgil Finlay
  • Hannes Bok
  • Margaret Brundage
  • Edd Cartier
  • Frank R. Paul
  • Hubert Rogers

BEST FANZINE (63 ballots)

  • Futuria Fantasia by Ray Bradbury
  • Le Zombie by Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Novacious by Forrest J Ackerman and Morojo
  • Spaceways by Harry Warner, Jr.
  • Voice of the Imagi-Nation by Forrest J Ackerman and Morojo

BEST FAN WRITER (70 ballots)

  • Ray Bradbury
  • Forrest J Ackerman
  • P. Lovecraft
  • Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Harry Warner

About Neal Ulen

Neal Ulen
Editor/Webmaster - Engineer by training, nerd by passion. Speculative fiction has influenced me since I was a kid, guiding me to the career I have now, and likely saving me from myself during times in my young life when the path was fraught with a minefield of choices. I dabble in tech, game, film, fiction, and writing. These are my true passions, and have been since the summer of '77.